Najczęstsze pytania dotyczące kopiowania nagrań z kaset wideo


profesjonalna archiwizacja kaset wideo

Dlaczego zapis na DVD przetrwa dłużej niż na kasecie wideo?

Taśma wideo jest wykonana z materiału wrażliwego na pola magnetyczne, temperaturę, wilgotność. Do postępu zużycia przyczynia się również każdorazowe odtwarzanie (naprężenia, tarcie głowic). Nawet jeśli kaseta jest nieużywana, systematycznie pogarsza się jakość obrazu (większy szum, mniejsza ostrość, zerwania) oraz dźwięku. Także przestrzeganie najważniejszych zasad (np. przechowywanie kasety w pudełku, w pozycji pionowej - z dala od źródeł ciepła i promieniowania magnetycznego, zawsze przewiniętej do początku, przewijanie jej przynajmniej raz w roku) nie zapewni długowieczności nagrań - nie przetrwają one w niezmienionej formie dłużej niż kilkanaście lat!
Płyty DVD nie są wrażliwe na pola magnetyczne (jest to nośnik optyczny), podczas odtwarzania nie występuje mechaniczny kontakt z zapisaną częścią płyty. Jakość obrazu nie zmienia się z upływem czasu. Możemy ją również bezstratnie kopiować (praktycznie każdy komputer jest wyposażony w nagrywarkę DVD).
Nagranie może być również zapisane na innym nośniku cyfrowym, np. pamięci USB flash (pendrive) lub dysku. Takie pliki możemy dowolnie kopiować, przesyłać do serwisów internetowych, zapisać w chmurze itp. - możliwości są nieograniczone. Dzięki temu nasze nagrania stają się naprawdę nieśmiertelne.

Czy te same problemy dotyczą kaset cyfrowych (np. MiniDV)?

Taśmy cyfrowe charakteryzują się nieco większą odpornością na zużycie, jednak wykonane są z takiego samego materiału jak analogowe i tak samo podlegają procesowi starzenia oraz są wrażliwe na czynniki zewnętrzne. Nagranie na taśmie cyfrowej dłużej zachowuje swoją oryginalną jakość - nie obserwujemy tak jak w przypadku taśmy analogowej stopniowego pogarszania się obrazu. Jednak wraz z upływem czasu i zużyciem taśmy coraz większych fragmentów nagrań nie można poprawnie odczytać.

Jakie rodzaje kaset są przyjmowane do konwersji na DVD?

Digitalizację nagrań możemy zrealizować z nośników VHS, VHS-C, SVHS (Super VHS), SVHS-C, Video8 (8mm), Hi8, Digital 8, MiniDV. Materiał wideo powinien być zapisany w systemie PAL, z jedną lub dwoma ścieżkami dźwiękowymi (mono lub stereo). W przypadku nagrań VHS / S-VHS realizujemy również usługę kopiowania nagrań w systemie NTSC.

Jakość obrazu na mojej kasecie jest dużo gorsza, niż kilka lat temu. Czy możecie przywrócić dobrą jakość?

Dzięki zaawansowanej technologii kopiowania z wykorzystaniem redukcji szumów, korekcji błędu czasowego itp., kopie DVD są często wizualnie lepsze od oryginału. Jednak niektóre zmiany spowodowane degradacją taśmy magnetycznej są nieodwracalne, inne możliwe są do naprawienia jedynie przy pomocy skomplikowanej i kosztownej obróbki komputerowej. Dlatego warto jak najszybciej podjąć decyzję o przekopiowaniu kaset na DVD lub inny nośnik cyfrowy - zanim będzie za późno!

Czy nagrana płyta będzie czytana przez mój odtwarzacz DVD?

Płyty zapisane są w najpopularniejszym standardzie DVD-R. Obsługują go wszytkie odtwarzacze dostępne na rynku.
Płyta będzie również bez problemu czytana przez każdy komputer wyposażony w napęd DVD oraz oprogramowanie do odtwarzania płyt DVD.

Mam cenne rodzinne nagrania na kasetach, jednak nie posiadam DVD ani komputera. Czy powinienem skorzystać z waszej usługi?

Należy o tym poważnie pomyśleć. Nagrania pozostawione tylko na kasetach wideo są z upływem czasu coraz gorszej jakości, a w końcu okażą się nie do odtworzenia. Nawet osoby nie planujące na razie zakupu odtwarzacza DVD, powinny jak najszybciej skopiować cenne filmowe wspomnienia na nośnik cyfrowy, na którym mogą przetrwać wielokrotnie dłużej.
Należy również zwrócić uwagę na fakt, że magnetowidy VHS i kamery analogowe nie są już produkowane. Sprzęt się starzeje i jest coraz bardziej wyeksploatowany, z czasem coraz trudniej będzie znaleźć w pełni sprawny egzemplarz.

Czy kolejne kopie DVD będą gorszej jakości jak na VHS?

Powielenie cyfrowego nagrania na płytach DVD przebiega bezstratnie, to znaczy, że kopia jest idealnie zgodna jakościowo z oryginałem! Warto zlecić od razu wykonanie kilku kopii dla osób, które mogą być nimi zainteresowane, np. rodziny, znajomych. Jest to zarazem dodatkowe zabezpieczenie - w przypadku zaginięcia lub zniszczenia płyty, można zupełnie bezstratnie odtworzyć ją z innej kopii.

Czy mogę zlecić przegrywanie filmu np. nagranego z telewizji?

Kopiowanie filmów chronionych prawami autorskimi wymaga zgody właścicieli tych praw. Złożenie zlecenia jest równoznaczne z oświadczeniem o posiadaniu wszelkich praw do kopiowanego materiału.

Chciałbym zlecić przegranie moich nagrań drogą wysyłkową, jednak mam obawy odnośnie bezpieczeństwa takiej procedury.

Najważniejsze jest bezpieczne dostarczenie materiałów do nas - aby uniknąć uszkodzenia kaset należy je dobrze zabezpieczyć (np. grubą tekturą lub folią z pęcherzykami powierza). Wysyłając większą ilość kaset lub szczególnie cenne nagrania, warto skorzystać z usług sprawdzonej firmy kurierskiej.
Ze swojej strony dokładamy wszelkich starań w celu należytego zabezpieczenia całego procesu. Po wykonaniu przez nas usługi dostarczamy Państwu kasety wraz z kopiami DVD lub innym wybranym nośnikiem ubezpieczoną przesyłką kurierską. Od momentu wysyłki, przez dwa tygodnie przechowujemy obrazy płyt i w razie potrzeby możemy nagrać i wysłać je ponownie.

Używamy cookies w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce.  Zrozumiałem